1. אל תעמיס ריהוט בחדר


לא צריך הרבה מאמץ בחדר להפוך אותו מחדר מתוכנן היטב ושהכל בו מחושב, לכזה שנראה כמו אוסף מבולגן ולא קשור של ריהוט ואביזרים. הריהוט שלכם צריך למלא את החלל וליצור חלל שהוא גם מושך וגם פונקציונלי. צריך שבחדר יהיה מספיק מקום ליצור תנועה וזרימה. החדר לעולם לא צריך להיראות דחוס. נסו להזיז רהיט אחד ובדקו האם יש שינוי.
 
לפעמים זה לא עניין של עודף ריהוט אלא המיקום של הריהוט עצמו. אם לאחר הזזה של רהיט אחד או שניים, החלל עדיין נראה לחוץ – נסו להוציא מהחדר פריט ריהוט. אתם לפעמים תופתעו מההשפעה שיש לזה. חדרים שמרוהטים מידי לא רק שהם נראים קטנים יותר, אבל גם קשה לנווט ולהשתמש בהם. זה טיפ חשוב מאוד כשבאים למכור בית – ורוצים להראות פוטנציאל לקונים. אם אתם מוכרים את הבית קראו טיפים חשובים בעיצוב פנים לפני שמוכרים את הבית - מאוד מעניין ומועיל


2. אל תנסו להכניס לחלל בכח משהו שלא מתאים בגודל

 כמו זוג מכנסיים שכבר לא עולים עלינו – גם ריהוט חייב להתאים. ריהוט קטן מידי בחדר גדול – יגרום לחדר להיראות לא מאוזן ומוזר ואפילו להעביר תחושה של שעמום – בהחלט לא המראה שאנחנו מנסים להשיג. לעומת זאת, ריהוט שגדול מידי לחדר גם יגרום למראה לא מאוזן ומרושל.
 
לפני שאתם מכניסים את הריהוט שלכם ובטח לפני שאתם קונים ריהוט חדש – לא משנה אם מדובר על ספות, שולחנות, שידות או מיטות – תוודאו שאתם מודדים את הריהוט ואת החדר מכל הכיוונים. אם לא תעשו זאת אתם עלולים לשלם גבוה.


3. לא להפוך לאספני חפצים

אין צורך לאסוף יתר על המידה. בנושא של אביזרים – כמה שפחות, יותר טוב – כמו בריהוט. תחושבת איזון, סדר, רוגע וזרימה – הם קריטים לכל חלל שמעוצב היטב. כשיש יותר מידי חפצים זה גורם להסחות דעת ונראה תמיד מבולגן. הבלאגן תמיד יכול להסתדר על ידי הסרה של מספר מהאביזרים בחדר. עשו רשימה לפי המצורף של כל האביזרים שיש לכם בחדר:
  • הדברים שחשובים לי
  • הדברים שהם חשובים באופן כללי
  • דברים שאפשר להסתדר בלעדיהם
 
התחילו להוציא כל מה שנמצא ברשימת הדברים שאפשר להסתדר בלעדיהם – חזרו על פעולה זו עד שהדברים יתחילו להיראות מאוזנים ומסודרים.


4. אל תהיו קורבן של תאורה לקויה
 
תאורה טובה קריטית להצלחה של עיצוב פנים. זו אחת הנקודות החשובות ביותר להצלחה של עיצוב. חשוב לעשות מאמץ שהחלל שאתם מעצבים יהיה מואר ככל שניתן בתאורה טבעית. אל תחסמו מקורות של תאורה טבעית עם וילונות שלא ממוקמים טוב או אביזרים לבית. אפילו יום מעונן יכול בתכנון נכון להכניס תאורה טבעית רבה לבית. נסו להגביר את התאורה הטבעית על ידי מיקום מראות בדיוק בכיוון שבו נכנס האור הטבעי ואז האור יפגע ויתפזר בכל החדר. וכמובן שחייבים להוסיף מקורות תאורה נוספים.
 
כדאי שיהיה יותר ממקור אור אחד (חוץ מהטבעי) בכל חדר. הוסיפו מנורות או ספוטים במיקומים שונים לחזק את התאורה בחדר. התאורה צריכה להיות בהירה כדי שיהיה ניתן לתפקד בחדר, אבל לא כזו שתסנוור אתכם. שליטה בעוצמת האור מוסיפה המון וכדאי להוסיפה לחדר לרוב או לא לכל מקורות האור.
 

5. אל תבחרו את הרהיטים לפני שבחרתם את צבעי הקיר  

תמיד תבחרו קודם את הצבעים איתם תצבעו את הקירות לפני שאתם בוחרים את הצבעים של הרהיטים והאביזרים (שטיחים, וילונות וכו'). הרבה יותר קל להגיע להתאמה כשקודם יש את הצבעים של הקיר ואז צבעי הריהוט והאביזרים מותאמים להם. אנחנו ממליצים להתחיל בספות – אפשר לקחת אפילו דוגמיות בד לחנות הצבע ולנסות להתאים כבר את קשת הצבעים הרצויה. זו טעות נפוצה שיוצרת יותר עבודה ואכזבה בתוצאה הסופית.
אנחנו מאוד ממליצים לקחת דוגמאות צבע הביתה ולנסות עם הדברים השונים שבבעלותכם. כמובן שמומלץ מאוד גם לצבוע קיר כלשהוא בכמה דוגמאות צבע לפני שמתחילים לצבוע. למרות שדוגמיות הצבע יחסית מדויקות – צביעה על הקיר עם האור הטבעי של החדר שמשתנה במהלך היום – תהיה נכונה יותר. השאירו את הדוגמאות לפחות 24 שעות שתוכלו באמת להעריך אותם והצבע יהיה הצבע הסופי אחרי הייבוש.
 

6. אל תטעו בחשיבותו של תקציב מדויק

אל תהיו נלהבים מידי. אל תקנו יותר מידי דברים שבסוף לא תצטרכו ואל תקנו הכל בבת-אחת. וכמובן אל תוציאו יותר מהתקציב שלכם. קנו את הטוב ביותר שאתם יכולים לקנות היום ולא את מה שאתם חושבים שתוכלו לשלם עליו בעתיד. עשו תקציב – ותשארו צמודים אליו בכל שלב. חלל מעוצב היטב – הוא חלל שנבנה גם לאורך זמן ולא בבת אחת.
 

7. חוסר גיוון

 
נכון שיש המון דברים באיקאה – אבל אל תקנו את כל הדברים לעיצוב מקום אחד. אתם צריכים שתהיה שפה משותפת אבל לא שהכל יהיה זהה. לחלל שמעוצב היטב יש אישיות ומימדים רבים – וזה לא יכול להיות מושג אם הכל נראה מאוד דומה.
 

8. אל תסתירו את החלונות
 
תלייה של מתלי וילונות נמוך מידי – זו טעות נפוצה מאוד. מתלי וילונות צריכים להיות תלויים קרוב ככל שניתן לתקרה וזה נותן תחושה של גובה ומרחב. מתלים שנתלים נמוך – נותנים תחושה של גובה נמוך וגורמים לחדר להיראות קטן יותר מכפי שהוא באמת. כל תחושת הפרופורציה בחדר לא תהיה נכונה וחלונות עם האור הטבעי שאמור להיכנס מהם – יחסמו.


9. אל תצמידו את הריהוט שלכם אל קירות החלל
 
זו כנראה, אחת הטעויות הנפוצות ביותר שאנחנו נתקלים בה בתהליך של עיצוב פנים לבית. צריך לקרב את הריהוט יחד ליצור חלל אינטימי יותר, כזה שמאפשר שיחה ומפגש נעימים יותר. יצירת המפגש הזה בין רהיטים יצור זרימה טובה יותר ומעבר קל יותר בחדר.
יצירת החיבור בין הרהיטים יותר תחושה ממש של תת-אזור בתוך החדר. זה לא אומר שלא יהיו בכלל רהיטים צמודים לקיר, אבל לא להצמיד את כל הרהיטים אל הקיר. כמובן שאם מדובר על אירוע או חלל לאירועים – אז זו אפשרות כנראה נדרשת.
 

10. שלא יהיה לך נקודת מרכז אחת בחדר
 
נקודת פוקוס בחדר נותנת תחושת כיוון וסדר. כדאי שתמצאו את הנקודה הזו בחדר, הנקודה שאותה תרצו שאנשים יראו מיד כשהם נכנסים לחדר – עדיף משהו גדול ודומיננטי בחדר – ומקמו אותה במיקום מרכזי. ליד חלון גדול או קמין או פיסת אמנות כלשהיא. ולאט לאט תבנו מסביב לנקודה הזו את החדר כולו. מומלץ מאוד שיהיו יותר מנקודת פוקוס אחת בחדר (במיוחד אם מדובר על חלל גדול כמו סלון).