בחירת רואה חשבון היא משימה מעייפת ומלאה ברגשות לא תמיד חיוביים. במקרה הקלאסי, החיפוש מתחיל בתקווה שלמצוא מישהו שאפשר לעבוד איתו, שמוודא שלא תשלמו יותר מס ממה שאתם צריכים (ועדיף כמה שפחות), שלא מאחר בהגשות לרשויות וגם כזה שלא עולה המון כסף. בדרך כלל את/ה פונה למכרים או משפחה ובודק אם מישהו מכיר או עובד עם רואה חשבון כזה בדיוק כמו שאתה מחפש ובדרך כלל ההמלצה שלהם היא הגורם העיקרי לבחור ברואה חשבון מסוים.

עסקים רבים היו מרוצים מאוד בההחלטות שקיבלו בבחירת רואה חשבון ועסקים אבל הם לא יודעים שהם פיספסו בעצם הזדמנות מעולה לעבוד עם רואה חשבון מעולה.
ריכזנו במאמר מדריך עם 10 נושאים שחשוב שיעלו בבחירת רואה חשבון והשאלות שכדאי לשאול לפני הבחירה.
 
תגיעו עם ציפיות גבוהות

רואה חשבון טוב יכול להיות נכס אדיר לעסק. המינימום שאתם צריכים הוא שהמיסים והטיפול ברשויות יעשה בצורה חלקה. רואה חשבון טוב גם יעמיד לרשותכם עצה עסקית זמינה בכל נקודה, כמעט בכל נושא פיננסי. מה רואה חשבון מעולה יאפשר לכם זה מקצוען ברמה שלכם, שיאפשר לכם ויאתגר אתכם בהחלטות הפיננסיות שלכם ויביא אתכם לשיאים חדשים.

שאלה לדוגמא: תן לי דוגמא או שתיים לכיצד עזרת להגדיל עסק של לקוח וכיצד תוכל לעזור לשלי?
 


זהו איזו תמיכה העסק שלכם צריך

המלצה ממישהו שאתם מכירים או סומכים עליו היא באמת חזקה, אבל לא תמיד מה שנכון לעסק שלהם, נכון לעסק שלכם. אם יש לכם תכנוני מס או דרישות חשבונאיות מסובכות יותר עם בעלי מניות או שותפים או אולי מבנה מסחרי מורכב יותר? כמו שבנושאים רפואיים יש התמחויות כך גם בתחום ראיית חשבון. האם אתם צריכים מומחה מס? או מומחה עסקי?

שאלה לדוגמא: איזו עבודת ראיית חשבון עשית בעיקר ב5 שנים האחרונות?
 
קטן יותר לפעמים הוא טוב יותר

פירמות רואי חשבון קטנות יותר יכולות להתאים לעסקים קטנים בצורה טובה יותר. רואה חשבון שהוא הבעלים של עסק בעצמו, יבין אתכם יותר ואת המקום בו אתם נמצאים. בדקו גם את ההעדפות שלכם – האם אתם מעדיפים לעבוד עם אדם מסוים כל הזמן או שהייתם רגועים יותר שיש צוות שלם שתומך בעסק שלכם?

שאלה לדוגמא: כמה לקוחות אתם מטפלים במקביל וכמה אני אעבוד מולך באופן ישיר?
 
מומחיות בתחום פעילות

זה לא חובה אבל רואה חשבון מומחה ומנוסה בתחום הפעילות שאתם עוסקים בו יהיה התאמה טובה יותר בדרך כלל. הם ידעו להפיק מניסיונם וניסיון לקוחותיהם מידע ועזרה גדולה יותר עבורך.

שאלה לדוגמא: אתם יכול לתת לי דוגמא ללקוח שלך שעוסק באותו תחום פעילות כמוני?
 
פגוש את האדם, תבדוק אם יש כימיה

בשביל שמערכת היחסים עם רואה החשבון שלך תהיה באמת בעלת ערך גדול, כימיה ביניכם היא חשובה. זה לא אומר שתצאו לשתות בירה כל סוף שבוע אבל אתה צריך לעבוד איתו. הם צריכים להיות כאלו שיכולים להסביר בקלות דברים מסובכים פיננסית, הם צריכים להיות אסרטיביים ולהתמודד עם כל אתגר שתציב בפניהם. והם יכולים להיות מקור השראה שיאתגר אותך להתקדם ולהשתפר.

שאלה לדוגמא: אתה יכול להסביר לי מה היתרונות המיסויים בחברה בע"מ?
 
מה נדרש ממך

לכל רואה חשבון יש את דרך העבודה משלו ועד כמה אתה צריך להיות מעורב או לספק מידע בשביל ביצוע העבודה, תלוי באותה דרך עבודה של הרואה חשבון הספציפי. אתה צריך לוודא שהרואה חשבון עובד בשבילך בסופו של דבר ולא ההיפך. אם אתה משקיע זמן גדול מאוד בשביל מענה על שאלות או אספקת חומרים ומידע – אז אתה מסיח את דעתך מהדבר החשוב באמת והוא לנהל את העסק שלך. זה שיקול חשוב.

שאלה לדוגמא: מה אתה צריך ממני בשביל שתוכל לעשות את עבודתך כראוי?
 
בדוק את ההסמכות והרישיונות

רוב רואי החשבון בישראל (אלא אם מדובר על מתחזה וזה מאוד נדיר) הם חברים באיגוד רואי החשבון ובוגרים של פקולטה מוכרת כלשהיא ישראלית (או מחו"ל ועברו את המבחנים בישראל). אולי לחלק מהרואי חשבון יש הכשרות נוספות כמו עריכת דין או התמחות במיסוי שיכולה לעמוד לרשותך במידת הצורך.
 
דבר עם לקוחות קיימים

אם כבר אתה כמעט בטוח בבחירתך, בקש מרואה החשבון לשוחח עם לקוח או שניים קיימים. נסה להבין מה הם רואים ברואה החשבון, מה הערך המוסף שהוא מייצר להם ולמה בחרו בו.

שאלה לדוגמא (ללקוח קיים): מה הדבר המשמעותי ביותר שרואה החשבון XXXX עשה לעסק שלך?
 
אל תתביישו בנוגע לתשלום

כמובן שסכמו מראש על התשלומים המגיעים לרואה החשבון כולל על דרך התשלום. כמובן שהתכולה של התשלום צריכה להיות ברורה מאוד בשבילך שתדע עבור מה אתה משלם ולא יהיו הפתעות בדרך. אם אתה רוצה מאוד את רואה החשבון אבל התשלום גבוה – תתמקח. אבל שמור על מצב של win-win כי מדובר על מערכת יחסית לטווח הארוך.

שאלה לדוגמא: מה הסיבות שבגינן אני אקבל תשלום נוסף על הסכום הקבוע שאני משלם?
 
אל תמהרו

בחירת רואה חשבון היא החלטה חשובה מאין כמוה לעסק שלכם. בחירה טובה של רואה חשבון יכולה להיות זרז להצלחת העסק וגידול בעסק. בחירת לא טובה, יכולה להיות עיכוב ופגיעה רצינית בעסק. קחו את הזמן ובחרו בצורה חכמה לאחר תהליך סינון קפדני.