לא משנה אם צורכי התכנון שלכם גדולים (וילת החלומות) או קטנים (שיפוץ או הוספת חדר) – להגיע לאמצע הפרוייקט ולהבין שאתם מעל התקציב או גרוע יותר שמוביל אתכם האדם הלא נכון – זה מאוד מטלטל וקשה. אנשים רבים מגיעים למצב של שכירת אדריכל רק כשהם מבינים שהם בעצמם לא יכולים לעשות דברים רבים או שהם רוצים לדעת שהפרוייקט נמצא בידיים טובות. כמובן שדברים רבים הם בכלל לא יכולים לעשות לבד.

ריכזנו עבורכם 10 טיפים חשובים מאוד לפני שאתם מגיעים לבחור אדריכל לפרוייקט שלכם.להבין את המומחים

כשאתם שוכרים מומחה חיוני, בעל מקצוע בכל תחום – זה מחייב אתכם ללמוד על התחום מעט ולהיות פתוחים למידע חדש, כשאתם בוחרים אדריכל – זה ממש הכרחי להבין את הידע והגמישות שדרושים בפרוייקט אדריכלי.
אדריכלים הם אנשי מקצוע שלמדו שנים רבות את רזי המקצוע, תורת הבניין, עיצוב פנים, עיצוב חוץ, הנדסה ועוד. קחו את הזמן ללמוד מהם ולהקשיב לרעיונות וטיפים בתוך התהליך. אז הטיפ הוא תהיו פתוחים וקשובים ולא נעולים על הרצון שלכם – אתם תרויחו המון ותקבלו פרוייקט טוב יותר.
 
קחו בחשבון את לוחות הזמנים

אדריכלים מתחילים לעבוד כשחלק מהחלקים בפאזל כבר קיימים ואתם צריכים להיות מגובשים עם הרצונות והמחשבות שלכם. לוחות הזמנים בפרוייקטים מהסוג הזה הם די ארוכים, אז קחו זאת בחשבון לפני תחילת הדרך ותהיו סבלניים.
כל נושא זכויות בנייה, תיקי מידע וכו' – חייבים להיות לפני שמתחילים עם האדריכל את התכנון בפועל ופה יש תלות בגורמים נוספים כמו עיריות, מועצות וועדות בנייה. בנייה של בית או שיפוץ בית – מחייבים לוחות זמנים קפדניים אבל עם השארת מקום לדחיות ועיכובים בלתי מתוכננים.
ודאו שיש לוח זמנים מסודר וברור אבל תהיו סבלניים ותנו לפרוייקט להתקדם כפי שהוא צריך – התוצאה תהיה טובה יותר.
 
בנו את התקציב לפני שאתם מתחילים אצל האדריכל

שכירת אדריכל או מעצב פנים עולה לא מעט כסף אבל גם עוזרת בתהליך וחוסכת כספים. אל מנת שתמנעו מבלבולים או לחץ גדול, תדאגו ליצור את מגבלות התקציב שלכם לפני שאתם מגיעים לאדריכל. ובהחלט דברו עם האדריכל וספרו לו על התקציב ותבינו ממנו האם אפשרי לעמוד בבנייה הרצוייה עם התקציב שיש לכם.
זכרו את נושא הזמנים, הוא גם יכול להשפיע לכם על התקציב ולכן אתם חייבים לסמן לעצמכם את הקו האדום בנושא התקציב.
 
קחו בתכנון ולמדו על הטווח הארוך

הרבה פעמים אנחנו רוצים דברים כאן ועכשיו ולא לוקחים בחשבון את הטווח הארוך. אדריכל טוב יעזור לכם לחשוב על הטווח הארוך – גם ברמת התכנון וגם ברמת העיצוב. אתם רוצים בית שתוכלו לחיות בו שנים רבות ולא תצטרכו לשנות את ההחלטות שלכם אחרי שנים בודדות.
כמובן שהאדריכל שתבחרו והמהנדס שעובד איתו חייבים להיות מקצוענים ברמה הגבוהה ביותר כך שהבנייה כולה תהיה יציבה ומקצועית לשנים רבות מאוד.
 
קבלו המלצות על אדריכלים טובים

אדריכל טוב שממש מלווה אתכם הופך להיות בכל תקופת הבנייה, לפניה ומעט אחריה לאדם שאתם הולכים לבלות איתו שעות רבות מאוד.
זו הסיבה שחשוב מאוד להרגיש בנוח עם האדם ואישיותו (מעבר למקצועיות שלו). אתם צריכים להיות שלמים עם הצוות המלא (מהנדס, מעצבת פנים ואפילו אנשי מנהלה). וכמובן אתם צריכים להרגיש שהצרכים שלכם מתמלאים תוך כדי בניית הפרוייקט.
תשאלו מכרים, שכנים וחברים על אדריכלים שהם מכירים וממליצים עליהם. בקשו מהם תמונות של פרוייקטים או שיכוונו אתכם לבתים שבנה. ההבנה של לקוח עבר תהיה בעלת ערך גדול מאוד מבחינתכם. כמובן שחיפוש באינטרנט אחרי אדריכלים מומלצים (לדוגמא באתר שלנו) יביא עוד אופציות לאדריכלים טובים. גם אם יש לכם שם של אדריכל שקיבלתם כהמלצה - עדיין חפשו עליו באינטרנט ובדקו האם אתם מתחברים לסגנון שלו.
 
לפעמים דרוש צוות

לפעמים, תלוי בגודל הפרוייקט והדרישות שלו, האדריכל שלכם יצטרך עזרה מבעלי מקצוע נוספים לצורך עמידה ביעדים בצורה מקצועית ואיכותית. זה יכול להיות חלוקה עם מעצב פנים נפרד או לפעמים אפילו שכירה של משרד אדריכלים שבתוכו יש יותר מאדם אחד שיכול לעזור במידת הצורך.
האדריכל הרבה פעמים עובד עם צוות שהוא מכיר או רגיל לעבוד איתו, זה מדגיש את העובדה שאתם צריכים לסמוך ב100% על האדריכל שלכם. וגם אל תוותרו לבדוק את בעלי המקצוע שהאדריכל מביא בבדיקה מלאה ובמידת הצורך לבחור משלכם. לפעמים אדריכל שמגיע עם צוות קבוע יכול להיות יתרון גדול - במקום שתצטרכו לחפש קבלן בניין עם המלצות או מהנדס ומודד - אתם מקבלים הכל בחבילה אחת.
 
לפעמים הדברים מתלכלכים מאוד

אם אתם בתהליך שיפוץ משמעותי, פחות רלוונטי לבנייה, יש משמעות גדולה לנושא הניקיון וההריסה. האם אתם גרים תוך כדאי בפרוייקט או שלא. קחו את הדברים האלו בחשיבות גבוהה כי הם הולכים להשפיע לכם על החיים ועל התקציב (אם צריך לעבור).
 
תהיו מוכנים לשינויים תוך כדי תנועה

בתחילת הדרך, בעיקר יצירת התוכניות, הדברים נראים סגורים וברורים מאוד. אבל כשהפרוייקט מתחיל – קחו בחשבון לא מעט החלטות ושינויים שקורים תוך כדי פרוייקט.
תהיו מוכנים לשינויים וודאו שתהליך הטיפול בשינויים ברור לכם ולאדריכל (וגם לשאר בעלי המקצוע באתר). האם כל שינוי אתם צריכים להיות מעודכנים עליו, איך התהליך עובד וכו'. וכמובן שחלק מהשינויים יש להם השלכה על התקציב ולכן חשוב להשאיר סכום מכובד לדברים בלתי מתוכננים.
כל התכנון יעזור לכם להימנע מלחצים מיותר ועיכובים בפרוייקט. 
 
בניית ערוצי תקשורת מסודרים

לפני החתימה, עוד בתהליך הבדיקה והבירור – ודאו שברור לכם ולאדריכל כיצד הקשר והתקשורת נעשים. מתי הוא מגיע לפגישה, איך השיחות מתבצעות, מי מדבר עם בעלי המקצוע הנוספים.
 
ירידה לפרטים הקטנים

אדריכלים הם אומנם עיצוביים במהותם אבל גם עסקיים ותכנונים ולכם הפרוייקט יהיה מלא בפרטים, מסמכים, תוכניות – וכך צריך להיות. כל פרט צריך להיות מתוכנן עד לפרטים הקטנים והמדוייקים – רק כך תקבלו את המוצר שרציתם מכל בעל מקצוע שיגיע בדרך.
המסמכים והתוכניות חשובים ביותר ואתם צריכים להקפיד על כך מתחילת הדרך עם האדריכל. אפילו ההסכם והחוזה ביניכם שיהיה מפורט וברור למניעת אי הבנות. ושוב סבלנות