ריכזנו עבורכם מספר שאלות שכדאי לשאול כל מאלף לפני שבוחרים בו לאלף את הכלב שלכם.

באילו שיטות אילוף אתה משתמש?
 
אתם רוצים לדעת באילו שיטות בדיוק משתמש המאלף לאילוף הכלב שלכם. תהיו בטוחים שנוח לכם עם השיטה או התהליך. האם התהליך מבוסס על "תיקון" או כל התהליך מבוסס על מתן פרסים על התנהגות טובה. נסו ללמוד מהמאלף או מהאינטרנט מהם השיטות המקובלות לאילוף ווודאו שהשיטה שנוח לכם איתה היא זו שהמאלף שלכם בוחר.


 
כמה זמן אתה כבר מאלף כלבים?
 
לא בטוח שיותר שנים בתחום מצביע על מאלף טוב יותר, אבל ניסיון בהחלט אומר שהמאלף כבר ראה כלבים והתנהגויות מסוגים רבים וידע להתמודד עם הכלב שלכם טוב יותר.
 
מאיפה ההכשרה שלך כמאלף כלבים?
 
אילוף כלבים אינו תחום שמוסדר על ידי הרשויות, כל אחד יכול להיות מאלף כלבים. נסו לבחור מאלפים בעלי הכשרה מקצועית – או שהוכשרו בצבא/משטרה או שעברו קורסים באחד מבתי ספר המוכרים בתחום. נסו לשמוע האם המאלף עבר הכשרות נוספות והיכן צבר את הניסיון שלו. בארץ מאלפים רבים מגיעים מהצבא  או מהמשטרה – לא תמיד שיטות האילוף שלהם מתאימות לפילוסופיה שלכם.
 
האם אני חלק מתהליך האילוף?
 
בסופו של תהליך האילוף, המאלף עוזב ואתם נשארים עם הכלב. אומנם לפעמים ההתנהגות שלכם היא גורם לבעיות התנהגות אצל הכלב, אבל מאלף טוב מסביר ומראה לבעלים איך להתנהג ואיך להתאים את עצמו לכלב ולא רק ההיפך. בעלים של כלבים דורשים אילוף מסוג אחר וחשוב שהוא יהיה חלק מהתהליך כי האילוף מסתיים והכלב ישאר איתכם שנים רבות ובשאיפה מוצלחות.
 
האם יש לך ניסיון ספציפי עם הגזע של הכלב שלי?
 
לא עובדה מדעית, אבל לעיתים רבות, כלבים גזעיים מאותו גזע חולקים את אותם מאפיינים והתנהגויות והיכרות עם הגזע בהחלט יכולה לעזור.
 
האם עבדת עם כלבים עם בעיות דומות לבעיות של הכלב שלי?
 
כלבים הם בעלי חיים עצמאיים בעלי אופי שונה ואין כלב אחד שדומה בדיוק לכלב אחר. למרות זאת, עבודה עם מאלף שהתמודד עם בעיות דומות לבעיה של הכלב שלך יכולה להיות קלה ופשוטה יותר. לעיתים מאלף מקצועי יכול להפנות אותך למאלף אחר שמומחה בתחום אחר.
 
האם אפשר לדבר עם לקוח או לראות המלצות של לקוחות שלך?
 
כמובן נושא קריטי שחוזר לנו כמעט בכל התחומים, אין דרך טובה יותר להכיר נותן שירות ומאלף במיוחד מאשר לקרוא ביקורות של לקוחות עבר עליו. באתר תגובות – מאות המלצות על מאלפי כלבים מומלצים. בנוסף לעיתים למאלף אפשרות גם לתת לכם לדבר עם לקוח עבר, כך תקבלו ממש חוות דעת ממקור ראשון.
 
תוך כמה זמן אני אתחיל לראות תוצאות?
 
מאלף מקצועי יענה על השאלה הזו בזהירות רבה. הזמן לתוצאות תלוי בגורמים רבים כמו: הכלב הספציפי שלך, אורח החיים שלך וכמות התרגולים שתעשה מחוץ לאילוף ועוד פרמטרים נוספים. בדרך כלל במפגשים אישיים, יש סיכוי לראות תוצאות באופן מיידי ואם לא מיידי תוך זמן קצר מאוד לראות שיפור ניכר.
 
האם אוכל להמשיך באילוף לאחר שנסיים את העבודה המשותפת?
 
כל מאלף טוב יודע שאם הבעלים לא יחזור על מה שלמד וראה באילוף, בבית בלי המאלף – האילוף יכשל. חשוב מאוד שהמאלף שאתם בוחרים יתן לכם את הכלים להמשיך את העבודה בבית וכך תוכלו להשלים בהצלחה את האילוף.
 
מחירים
 
כמובן ששיקול משמעותי, למרות שבדרך כלל, בשונה מהרבה תחומים אחרים – ההבדלים בעלויות האילוף אין מאוד גדולות. נתקלנו בבעלי כלבים שעברו אילוף מספר פעמים בגלל שלא בחרו נכון בפעם הראשונה.
 
אומנם כתוב בסוף, אבל עוד 2 נקודות חשובות לפני שמתחילים אילוף
  • החליטו מראש מה אתם רוצים להשיג באילוף
החלטה בסיסית וחשובה – האם אתם רוצים כלב שידע את הבסיס: "שב", ,"ארצה" , "בוא אלי" וכו' – פעולות שמלמדים בכל אילוף בסיסי. או שאתם רוצים כלב שמירה אכזרי שידע גם לא לאכול מיד של אחרים, לא לזוז כשאתם לא ליד ועוד ועוד. יכול להיות גם שיש לכם בעיה התנהגותית כלשהיא כמו אכילת רהיטים, עשיית צרכים שלא בבית – ודאו שהמאלף מתעסק עם בעיות התנהגותיות (לא כולם מתעסקים עם זה).
  • החליטו מראש מה הערכים והפילוסופיה שלכם לגבי מערכת היחסים עם כלב
התייחסנו לזה בשאלה של שיטת האימון. נסו להסביר למאלף מראש מה אתם מאמינים בו, אם אתם מאוד רגישים לנוקשות עם הכלב, התריעו בפני המאלף. כלב הוא בעל חיים וכשאתם מפקידים אותו בידי המאלף שבחרתם – עשו זאת בזהירות.