ריכזנו במאמר הזה 10 טיפים כיצד לקבל החלטה מושכלת וחכמה בבחירת רופא שיניים מתאים. וכמובן שחשוב לזכור – רופא השיניים החדש שלכם יהיה אחראי על בריאות השיניים שלכם וכנראה של הקרובים לכם – תהיו חכמים ואל תהיו פזיזים.חשוב מאוד לזכור שמציאת רופא השיניים המתאים תלוי גם בדרישות הספציפיות שלכם כלקוחות. אם אתם מחפשים רופא שיניים משפחתי כללי ואתם לא מתכננים טיפולים קוסמטיים נרחבים או ניתוחים מסובכים – אתם צריכים רופא שיניים כללי שטוב עם ילדים ונמצא קרוב אליכם. הכל תלוי בצרכים.

הצעד הראשון הוא להכין רשימה של 3-4 רופאים שאותם אתם רוצים לבדוק על פי הקריטריונים הבאים:

המלצות ותיק עבודות

הגדירו קודם כל בצורה טובה מהם הצרכים שלכם מרופא השיניים. חישבו על צרכים מידיים וגם על העתיד הקרוב (צפוי טיפול מסובך, ניתוח). לאחר מכן התקשרו למשרדו של רופא השיניים או בידקו באתר לגבי המלצות שמתייחסות לצרכים שלכם. אם אין באתר, בקשו לראות תמונות של לפני ואחרי בתחומים הרלוונטיים לעניין שלכם. בדקו באתרי ביקורות (כמו אתר תגובות שמרכז אלפי תגובות על רופאי שיניים מומלצים)
וקראו על רופא השיניים.
האם ההמלצות והתמונות מראות טיפולי שיקום מורכבים? האם מראים בעיקר טיפולים קוסמטיים? האם זה מה שאתם מחפשים?

היסטוריה וניסיון

שוב גם בסעיף זה חשוב קודם להבין את הצרכים שלכם. לאחר מכן, גשו לאתר של הרופא ובידקו את ההכשרה המדויקת שלו ושל שאר אנשי הצוות במרפאה. האם הניסיון מספיק מבחינת שנים? האם ההכשרות הנוספות שעבר יעזרו או רלוונטיות לצרכים הספצפיים שלכם. לא תמיד רופא השיניים הותיק ביותר הוא הנכון, לפעמים רופאים צעירים ומוכשרים יכולים להצליח ורוצים להצליח ויציעו שירות ומוצר טוב יותר.

טכנולוגיה

מצטערים על החזרה אבל גם פה – הצרכים שלכם הם שקובעים מה דרוש מרופא השיניים מבחינת יכולות טכנולוגיות. אם אתם צריכים רופא שיניים כללי לטיפולים שגרתיים, לכם ולמשפחה – בדקו האם יש אפשרות לצילומים דיגיטליים עם מינימום קרינה בקליניקה? האם מוצעים שירותים של שיננית? אם לעומת זאת אתם שוקלים או עומדים בפני ניתוחי שתלים מתקדמים האם הרופא מציע השתלות ביום אחד? האם יש לו מכשירי הדמייה לצורך השתלות?

מגוון השירותים שמציע

חשוב לקחת בחשבון את הצרכים של כל בני המשפחה וכמו שאמרנו קודם, לחשוב על הצרכים המידיים וגם על העתיד הקרוב (לא נעים להחליף רופא שיניים לעיתים תכופות). אם מישהו צריך ניתוח חניכיים או שתלים, הילדים שלכם צריכים שיננית ויישור שיניים והאישה צריכה הלבנה – חפשו רופא שיניים שמציע את כל השירותים האלו במרפאה. לרוץ בין רופאי שיניים שונים לצורך כל טיפול זו טרחה שאתם צריכים להימנע ממנה. רופא שיניים אמין ואיכותי שלא מציע טיפול מקצועי כלשהוא – יפנה אתכם לקולגה שלו לצורך טיפולים מורכבים. לדוגמא טיפולים קוסמטיים שכביכול כל רופא שיניים יכול לעשות, חשוב מאוד לעשות אצל מומחה שמתמחה בטיפולים אלו ובעל ניסיון – לדוגמא בציפויי שיניים וכו'.

נוחות

בין 20-50% מהאוכלוסיה נמנעת מללכת לרופא שיניים בגלל פחד מרופא השיניים והטיפולים. אם גם אתם או בן משפחה סובלים מהמצב הזה – בידקו אצל רופא השיניים לגבי שימוש בגז צחוק או שימוש בחומרי הרדמה – לא כולם מציעים זאת. יש גם אפשרויות אחרות כמו שימוש בחומרי הרדמה מקומיים במהלך כל הטיפול להקטנת הכאב למינימום.

מיקום

מיקום, מיקום מיקום – וגם שעות עבודה. האם נוח וקל להגיע לקליניקה? האם יש חנייה ממש קרוב? כמובן, האם הקליניקה פתוחה במשך שעות רבות, כולל יום שישי כך שתוכלו להגיע בזמנים שנוחים לכם ולבני המשפחה ולא להתאים את עצמכם לשעות מצומצמות.

מחירים ותשלומים

כמובן שביטוח שיניים עוזר מאוד בנושא המחירים והתשלומים אבל הוא לא מכסה הכל ולא אצל כל הרופאים. אתם לא חייבים לקבל טיפולים רק אצל רופאים שעובדים עם חברת הביטוח שלכם, לא תמיד זה מבטיח את הטיפול המקצועי והנכון עבורכם. למצוא את רופא השיניים המומלץ והמתאים עבורכם זו משימה חשובה הרבה יותר מחיסכון נקודתי של כמה אלפי שקלים (או פחות). במקרים רבים היום רופאי שיניים מציעים פריסת תשלומים בכרטיס אשראי ובטיפולים מורכבים יותר יש חברות צד ג' שמציעות מימון בתנאים טובים לטיפולים מורכבים. אל תשללו דברים רק בגלל עלויות, זה עלול להשפיע על עתידכם ועתיד ילדכם.

גיל והתאמה

פעמים רבות, ממוצע הגילאים של לקוחות רופא השיניים דומה לגילו של רופא השיניים. רופאי שיניים צעירים מטפלים בחבר'ה צעירים יותר ורופאי שיניים ותיקים יותר מטפלים בלקוחות ותיקים ומבוגרים יותר. זה לא מחייב להתאים את גיל רופא השיניים שלכם לזה של הרופא, אבל מומלץ להתרשם ממנו ברמה האישית שתרגישו איתו נוח. כדאי ומומלץ לתאם פגישה לא מחייבת לפני על מנת לחוש את הרושם הראשוני.

ניקיון ורמת המתקנים

בפגישה כשאתם מגיעים לקליניקה בידקו את רמת הניקיון של המשרד והתחושה הכללית. למרות שיש סטנדרטים כלליים בקליניקות של רופאי שיניים, אתם צריכים לחוש נוח במקום, לא מנוכרים מצד אחד אבל להרגיש נוח ובטוחים בקליניקה. אל תתביישו לשאול שאלות.

רמת השירות של המזכירות ומנהלה

איך המזכירה בכניסה ענתה לטלפון? כשדיברת על החזרים לביטוח איך הגיבה? בסופו של דבר הרבה מהתקשורת שלכם עם רופא השיניים תהיה דרך שאר העובדים במקום. מהמזכירה שתקבע פגישות ותטפל בכל האדמיניסטרציה ותשלומים ועד לחברי צוות מקצועיים אחרים כמו שיננית ועוד. איך רמת השירות שלהם? האם הם נחמדים – זה מאוד חשוב. בפעמים רבות רופא שיניים מקצועי אבל צוות לא נחמד – פוגעים משמעותית ברמת החוויה שלכם. שימו לזה לב.
 
למצוא את רופא השיניים המומלץ עבורכם זו משימה לא קלה ואין להקל בה ראש – אבל היא אפשרית במידה ועושים זאת מסודר. במידה ובחרתם את רופא השיניים לאחר בדיקה קפדנית – סביר להניח שתשארו אצלו שנים ולא תצטרכו להתמודד שוב עם החיפוש.