מתווכים עובדים על עמלה

חשוב להבין שמתווכים עובדים על עמלה, בודדים עובדים כשכירים. זה אומר שאם הם לא מבצעים עסקה, הם לא מקבלים כסף. כשמבינים זאת מצד אחד מבינים לפנות אליהם ולהשתמש בשירותים שלהם רק כשיש כוונה אמיתית למכור. מצד שני צריך לקחת בחשבון שלעיתים ה"ייעוץ" שלהם נובע מהרצון שלהם לסגור עסקה ולא תמיד מהסתכלות על האינטרס שלכם.

תגיעו לפגישות – ובזמן

התייחסו בכבוד לזמן שלהם והם ייתייחסו בכבוד לזמן שלכם. הגיעו לפגישות בזמן שנקבעו, אל תצפו שהמתווך יוכל להגיע מעכשיו לעכשיו כשזה נוח לכם. אם אתם מאחרים – הודיעו מראש. פעמים רבות המתווך שלהם מתאם עם בעל הנכס או המתווך של בעל הנכס ואיחורים או אי הגעות מייצרות לו מבוכה גדולה וקושי בעסקאות בעתיד.בחירו מתווך שלכם (במכירה בעיקר)

השאלה האם לבחור מתווך או לעבוד ללא מתווך היא שאלה שאין עליה תשובה מכרעת. בעיקר במכירות נכסים העבודה עם מתווך יכולה לחסוך לכם הרבה בזבוז זמן על אנשים לא רלוונטיים שהמתווך יכול לסנן מראש. חיסכון גדול בזמן שווה לעיתים את העמלות שמקבלים הסוכנים. אם מדובר על נכסים בשווי גבוה מ2 מיליון ש"ח, על בתים פרטיים ועל נכסים באזורים בעלי ביקוש בינוני – עוד יותר מתחדדים היתרונות שבהחתמת מתווך. ראיינו את המתווך שאתם רוצים לסגור איתו וביחרו בזה שמתאים לאופי שלכם, יש סיכוי גדול שתבלו איתו זמן ארוך.

בקנייה של נכסים, בעיקר בעידן בו פרסום נכס חדש היא פעולה כל כך קלה – יש יתרונות רבים לעבודה עם מתווך, רובם קשורים לנושא הזמן ולנושא המידע. מתווך יכול לחסוך לכם זמן על נכסים שהוא כבר ראה ומכיר ומצד שני, המידע שלו על נכסים בדרך כלל טוב יותר ולכם יקח זמן לגלות את מה שהמתווך כבר יודע.
כמובן שאתם יכולים לבדוק המלצות על המתווך, לדבר עם לקוחות שהמתווך טיפל להם במכירה או בקנייה - אין כמו לשמוע ממקור ראשון כדי להגיע למסקנה הנכונה.
המלצות על מתווכים תוכלו למצוא באתר T ובאתרים נוספים.

חישבו על האופציה של בית פתוח

במכירה של בתים, האפשרות לקיים בית פתוח בהחלט ראויה. העובדה שבזמן קצר מגיעים קונים אפשריים נותנת לכם את האפשרות להציג את הנכס במיטבו ולא לקבל קונים פוטנציאליים בכל שעה ובכל יום.

חיתמו על הסכם

תקפידו לחתום על הסכם תיווך עם כל מתווך שאתם עובדים איתו. אם מדובר על מתווך אחד בבלעדיות גם תקפידו שכללי הבלעדיות, מה מותר ומה אסור – מוגדרים בצורה מלאה. נסו להבין מהמתווך מה נותנת לכם הבלעדיות ומה היתרונות או החסרונות שלה. תהיו מוכנים למכירה כשהמתווך מתחיל להראות את הבית שלכם. שימרו אופציה לצאת מהסכם התיווך אם אתם לא מרוצים מהמתווך או השירות שאתם מקבלים.

תגיעו עם דרישות ברורות

תעשו עבודת הכנה מקדימה בכל הקשור למחירים, אפשרויות, היכרות עם השכונות. אל תתנו רק למתווך לעדכן אתכם. תגיעו מוכנים ובצורה זו המתווך יתאים את עצמו לדרישות שלכם ולא ההיפך.

אם אתם לוקחים מתווך – תהיו מוכנים לקנייה או מכירה

חזרנו ואמרנו – מתווך מקבל עמלה ממכירה או קנייה. פנו למתווך כשאתם בוודאות רוצים לקנות או למכור ולא כשאתם חושבים על זה. זה בזבוז זמן של שני הצדדים והמתווך עושה זאת בחינם.

בידקו מי המתווך שמטפל בכם

יש משרדים בהם, המתווכים הבכירים חותמים על ההסכמים ומגייסים את הלקוחות אבל הטיפול בפועל נעשה על ידי מתווכים צעירים. הקפידו לעבוד עם המנוסים שבגללם בחרתם את הסוכנות, אחרת צפויה לכם אכזבה.

בידקו את הבית לפני שאתם מקבלים אותו

אם רכשתם בית (גם בשכירות אבל בעיקר ברכישה) – הקפידו להגיע לבית לפני שהוא נמסר לידיכם (לאחר הרכישה אבל לפני הכניסה). פעמים רבות נעשו שינויים שלא היו בזמן המכירה, או שמוצרים שהוסכם שיישארו פתאום יצאו החוצה מהבית – הקפידו לעשות את הבדיקות כדי שלא תופתעו ביום הראשון.

אל תאמינו להערכות יתר

יש מתווכים שיתנו לכם הערכת מחיר מאוד גבוהה לבית שלכם, גבוהה משמעותית לעומת מתווכים אחרים שתמחרו את הנכס בצורה יותר ריאלית. המטרה של המתווכים האלו היא שתבחרו בהם. אל תעשו זאת – זו בטוחה לכך שהנכס שלכם ישב בשוק במשך תקופה מאוד ארוכה ולא ימכר.
 
רכישה או מכירה של נכס היא פעולה משמעותית בחיינו. רובנו עושים זאת עם חששות רבים ולאחר לבטים רבים – מתווך טוב ואמין יכול להיות גורם מלווה ותומך מאוד בתהליך. בהצלחה.