הגיע הזמן שהילד שלכם ילך לגן ילדים. הפרידה קשה אך בלתי נמנעת והמעבר מחיק ההורים והבית בכל שעות היממה אל גן ילדים יכולה להיות קשה, להורים ולילדים. הבחירה של היכן לשים את הילד, במיוחד בילד הראשון או בעיר חדשה יכולה להיות החלטה קשה. במדריך שלפנינו ניסינו להעלות מספר נקודות שחשוב מאוד שתבדקו לפני בחירת הגןצמצום הרשימה

בשלב הראשון חשוב לצמצם את הרשימה לפני מרחק מהבית, התאמת הגילאים של ילדי הגן לילד שלכם, כמות הילדים בגן, עלות הגן ועוד פרמטרים. אל תנסו להתפרס ולבדוק לעומק יותר מידי גנים – צמצמו את הרשימה ל3-4 גנים בלבד ועליהם תעשו את עבודת המחקר הדרושה כדי לבחור את הגן המתאים. חפשו באינטרנט גני ילדים מומלצים, כנסו לאתר של הגן לראות את הצוות ואת התמונות שהעלו.

המלצות הורים אחרים

אין ספק שהמלצה של הורה, במיוחד אם הוא קרוב אליכם, חשובה מאוד בבחירת גן ילדים. אבל בשונה מהחלטות אחרות, המלצה לא מספיקה. פרמטרים רבים משתנים ומתעדכנים בין מקרה למקרה ולכן המלצות הורים יכולות להביא גן אל הרשימה המצומצמת – אבל הדרך אל הגן הנבחר עובדת בבדיקות נוספות שתערכו

מנהלת / גננת / סייעות

אין ספק שלצוות של הגן יש השפעה מכרעת על ההחלטה כיצד לבחור. אם יש בגן מנהלת שהיא אינה הגננת (גנים גדולים) – הקפידו להיפגש איתה, אך גם עם הגננת שתהיה הגננת של ילדכם לפי הגיל והמחזור. חשוב לשוחח איתה ולראות ולהבין ממנה כיצד היא מתנהלת, האם היא מצטיירת כחמה ואוהבת או כנוקשה וקשוחה. גם חשוב להחליף מילה עם הסייעות במידת האפשר, להבין קודם מי הסייעות שיעבדו יחד עם ילדכם, האם יש היררכיה בין הסייעות ולהחליף איתן מילה. צוות של גן חשוב שיהיה לבבי ושמח באופן טבעי – זו הסביבה שהילד שלכם ירצה להיות בה.

כנסו לגן לשעה

כמובן שמדובר על מציאות שונה כי הרי אתם שם ולפעמים הצוות "משחק" תפקיד ברגעים אלו, אבל עדיין לאורך שעה תוכלו לראות מה האווירה בגן, האם יש הרבה רעש, בכי וצעקות? האם יש אווירה רגועה ומהנה מצד אחד ומשמעת וסדר מצד שני. האם יש בלאגן או שהדברים מסודרים. האווירה תיתן לילדכם את הסביבה הנעימה שהוא מחפש בגיל שלו.
נגישות ובטיחות חשובים מאוד – הכניסה לגן, האם יש מדרגות לגן, איך היציאה לחצר ומתקני החצר, האם הם נראים מתוחזקים היטב או שלא. השירותים ואזור המשחקים – האם יש גישה לכל דבר, האם יש דברים גדולים תלויים או ארונות. תנסו לראות האם הגן נוח ובטוח לילדכם לשהות בו שעות רבות.

מידע טכני

איספו מידע על הגן, שעות הפעילות ועד מתי אפשר לאסוף את הילד. האם בגן יש חוגים חיצוניים ומהם, האם יש טיולים או גיבושים או בכלל מעורבות של הורים במה שקורה בגן. מהי הגישה הטיפולית של הגננת. מה אוכלים ומאיפה אוכל מגיע? האם לילדים יש אופציות לבחור מהן? מה קורה לילד שלא אוהב ולא רוצה לאכול?

לבסוף זכרו – אין גן מושלם לילד המושלם שלכם

גן הוא גן ולא ביתכם. הוא יכול להיות הכי קרוב לסביבה הנעימה והתומכת שהיתה לו בבית והצוות יכול להיות נחמד וחם כמעט כמו שאתם – אבל לא בדיוק. אל תתעקשו על עקרונות שאתם חושבים שהם חשובים ועלולים ליצור בצוות תחושת ביקורתיות או מעורבות יתר. המטרה של הגן, בין מטרותיו הרבות, היא שילדכם יגדל ויתפתח בסביבה של ילדים אחרים ובסביבה של דרישות מהסביבה שהיא לא הוריו. עשו את כל הבדיקות הראויות והחשובות שפירטנו – והיו קשובים לאחר שכבר בחרתם גן. אם אתם מרגישים שעשיתם טעות, אפשר להחליף ולתקן. בהצלחה.