אם אתם צעירים והגעתם לגיל לימוד נהיגה או שאתם הורים לצעירים ואתם מחפשים עבורם מורה נהיגה טוב ואמין – במדריך שלפנינו ריכזנו מספר טיפים איך לבחור מורה נהיגה וקצת טיפים איך להתנהל בזמן לימוד הנהיגה.

אומנם כולם עושים את זה ובסוף יש לכולם רישיון (או לרוב המכריע) אבל הדרך די חשובה. מורה טוב ומקצועי, יקנה לכם או לילדכם הרגלי נהיגה נכונים ואחראים וידאג שלכביש העמוס והחבוט בישראל יתווסף נהג חיובי ולא גורם שלילי.חברים ומשפחה

חלק גדול מהמורים, ומתהליך בחירת המורה הוא חברים ומשפחה. כשיש מורה שלימד את אבא (נדיר) או את האח הגדול – וכמובן שהייתם מרוצים ממנו בפעם הראשונה, תמשיכו ואל תשנו. גם אם המחיר גבוה יותר וגם אם צריך קצת להתאמץ. אם בקרב החבר'ה יש מורה נהיגה טוב, לא כזה ש"מעביר טסטים" אלא כזה שאפשר לסמוך עליו וליהנות מהתהליך – אל תוותרו עליו. זו הבחירה הראשונה.
שימו לב שאתם מקבלים המלצות אמיתיות ואיכותיות ולא רק בגלל שהוא מורה של חבר אתם בחרתם אותו.

שיחת טלפון

רצוי שאת השיחה יעשה אחד ההורים או אח גדול, וישוחח מעט עם המורה על הדרך בה הוא מעביר שיעורים, על הדברים שחשוב לו שיעברו לתלמידיו, הדגשים שהוא שם. בשיחה זו אתם יכולים להבין עם מי יש לכם עסק ועד כמה רציני הוא.
מיותר לציין שכל מורי הנהיגה בישראל חייבים רישיון ללמד נהיגה, בין אם הם מורים עצמאיים או במסגרת בית ספר לנהיגה. שימו לב ממורים שטוענים או שאחרים טוענים שהם מעבירים לטסט תוך 20 שיעורים – זה אסור ולא חוקי (המינימום הוא 28 שיעורים) וגם גורם לכם להבין שהמטרה של המורה היא לתקתק תלמידים ולא להכשיר צעירים אל עולם הנהיגה בצורה אחראית ובטוחה.

התלוות לשיעור ניסיון

חשוב מאוד שהצעיר יתלווה לשיעור של המורה המיועד, לאחר שעבר את השלבים הראשונים, עם תלמיד נהיגה אחר, עדיף אפילו כזה שהצעיר לא מכיר. בצורה כזו תהיה אפשרות להתרשם בצורה חיה מהתנהגות המורה ודרך ההתנהלות שלו במהלך השיעור, כולל התמודדות עם טעויות.
שילוב של המלצות, שיחות טלפון עם מבוגר אחראי והתלוות לשיעור של תלמיד אחרי – אמורות לתת לכם את התוצאה המיטבית בבחירת מורה נהיגה מומלץ עבור ילדכם. כמובן שבאתר שלנו המלצות רבות על מורי נהיגה ברחבי הארץ – אלו יכולות לעזור לכם לצמצם רשימה ארוכה ואז להתחיל את הטלפונים והשיעורי ניסיון.

מורה קבוע

בחלק מבתי הספר נהוג להחליף בין מורים במהלך שיעורי הנהיגה – זו לא שיטה מומלצת. אם בדקתם כראוי את מורה הנהיגה שלכם – אל תחליפו אותו. הקפידו שהמורה מלמד בצורה מסודרת את כל החומר, הקפידו שיש לכם שיעורים בכל חלקי היום והשבוע ושהמורה משלב לכם שיעורים באזורים שונים, עמוסים יותר ועמוסים פחות – ככל שתדמו יותר טוב את הנהיגה במציאות יהיה לכם קל יותר ותהיו נהגים טובים יותר.

לא מהר מידי ולא לאט מידי

צעירים רבים מלחיצים את מורי הנהיגה ורוצים לקבל את הרישיון בזמן הקצר ביותר (להצטרף לחבר'ה) – לא מומלץ לקיים יותר מ3-4 שיעורי נהיגה בשבוע. לימוד נהיגה הוא תהליך שמורכב גם מיכולת טכנית וגם מיכולת שכלית והתנהגותית – להתרגל לכביש ולהפנים את הנהיגה. זירוז התהליך מפספס את החלק השני והופך את הצעיר לנהג עם מוכנות נמוכה יותר.

מורה נהיגה פרטי או בית ספר

יש יתרונות לכאן ולכאן, הכי חשוב שהמורה הספציפי שאיתו אתם הולכים ללמוד, עבר את הבדיקות כפי שפירטנו למעלה והוא זה שילווה אתכם בכל התהליך. לעיתים מורי נהיגה פרטיים מצמצים את שיעור הנהיגה ומשלבים סידורים או נסיעות לתלמידים מרוחקים תוך כדי, דבר שעלול לפגוע באיכות השיעור. מצד שני בבתי ספר לנהיגה, לא תמיד המורה קבוע (תתעקשו על זה) ויש זמן לא קצר להגיע למקום השיעור.
לסיכום, מדובר על החלטה שאומנם כולם מקבלים בשלב כזה או אחר בחיים, אך אל תקלו בה ראש. עשו את הבדיקות הדרושות לפני שאתם בוחרים מורה נהיגה ואם אתם מרגישים במהלך הלימוד שאתם לא מקבלים את היחס וההכוונה שאתה מחפשים – אפשר ורצוי להחליף מורה על פני להישאר עם מורה לא מתאים.