ברוב הבתים בישראל, המטבח הוא לב הבית. בו מתרחשות השיחות המעניינות ביותר, נרקמות תוכניות משפחתיות וגם מתמודדים עם קשיים ואתגרים בחיי כל משפחה. לא משנה אם אתם זוג צעיר והמטבח שלכם הוא קטן ומגניב או משפחה עם 4 ילדים והמטבח יכול להוציא מנות לחברת הייטק קטנה – ריכזנו עבורכם 10 טיפים ממומחי מטבחים לגבי התכנון והביצוע של המטבח.


 
אחסון, אחסון, אחסון

אם תשאלו את רוב בעלי המטבחים מה הם היו עושים אחרת במטבח, התשובה תהיה: הייתי עושה יותר אחסון. כל פינה, כל ארון – צריכים להיות מתוכננים עם מטרת אחסון ברורה. נסו לשים ארונות עליונים עד לתקרה גם בשביל לנצל את כל הגובה וגם בשביל שלא יהיה מקום מעל הארון לצבור אבק.
מגירות עמוקות ורחבות יאפשרו אחסון כל סוגי הסירים, בכל הגדלים וחשוב מאוד שיפתחו בצורה מלאה ונוחה על מנת שתהיה גישה לכלים. את מוצרי החשמל הקטנים: טוסטר, מיקרו, מיקסר – נסו למצוא להם מיקום באיחסון ושלא יתפסו מקום מיותר ובולט על השיש.

תאורה

במטבח, תאורה עליונה בלבד לא תמיד מספיקה. היא גם יוצר תאורה שמטילה צל על אזורי העבודה והדבר פוגע בנוחות העבודה. אם אתם מתכננים מפתחים – מקמו מפתח גדול במטבח. אם זה לא אפשרי אצלכם – אפשר לשלב תאורה בחלק התחתון של הארונות העליונים, היא מאירה על השיש ישירות והדבר מאוד נוח לעבודה. מעצבי מטבחים יגידו לכם שעדיף מספר גדול של נקודות מאור על מנת שהאור יתפזר בצורה אחידה.

תכננו קדימה

הפונקציונליות של המטבח היא החשובה ביותר, לא משנה מה הצורה של המטבח: מטבח בצורת ח, או מטבח בצורת ר, או כל סגנונות עיצוב מטבחים אחרים – הפונקציונליות  ונוחות השימוש הם החשובים ביותר. קחו בחשבון שינויים בחיי המשפחה כי המטבח שאתם מעצבים היום ישמש אתכם 10-12 שנים קדימה.
 

מיקום וכמות נקודות החשמל

תדאגו שיהיו מספיק נקודות חשמל, מצד אחד נגישות, מצד שני לא בולטות מידי. כמות מוצרי החשמל במטבח יכולה להגיע ל6-7 בקלות ופעמים רבות צריך גם שקעים למטענים ועוד מוצרים שלא קשורים למטבח אבל נמצאים במטבח. מקמו מספיק נקודות חשמל. תדאגו שלכל מוצרי החשמל שאתם מתכננים במטבח (תנור עומד וגדול, מקרר תעשייתי כפול) – יהיה את השקע המתאים וגם שהם בעצמם יתאימו לנישה שהוכנה עבורם.

מרחב ומשטחים

אין דבר כזה יותר מידי שטחי עבודה, בסופו של דבר הם תמיד חסרים. תדאגו לבחור משטחים נוחים, רחבים וקלים לתפעול וניקוי. התאימו את המשטח לעיצוב המטבח מבחינת הצבעים והחומר. זיכרו שאריחים קשה יותר לנקות (בגלל הרווח ביניהם) ומשטחי נירוסטה עלולים להישרט.
 
התחילו הכל מחדש

עשו מאמץ גדול לא להשתמש במוצרי המטבח הישנים שלכם, במטבח החדש. התחילו רעננים מחדש וריכשו מוצרי חשמל ואביזרים מותאמים בדיוק לעיצוב החדש ולמטבח החדש. עדיף לפעמים לחסוך כמה שקלים בסוג השיש או בידיות, אבל שהתנור, מיקרו, מקרר, כיריים וכו' – יהיו מתאימים ומותאמים בדיוק לעיצוב שלכם. אחרת תקבלו עיצוב מטבחים חדש עם מראה ישן.

בטחון מעל הכל

תכננו את המטבח החדש עם מחשבה על נושא הבטיחות. תשתדלו שהמטבח יהיה ממוקם בבית, כך שהוא יאפשר צפייה באזור הכניסה לבית, באזורי המשחק – בצורה זו תוכלו לשלוט מרחבית מהמטבח על כל האזור. במקרה של ילדים קטנים – בחרו אזורי עבודה מעוגלים שימנעו פגיעה בילדים, ריצוף שאינו מחליק כי הקטנטנים ירוצו שם כנראה וגבהים נכונים שיאפשרו גישה נוחה ובטיחותית.

איוורור

לאיוורור יש כמה אפשרויות. האפשרות הראשונה היא מפתחים גדולים, יציאה למרפסת שמחוברת למטבח – כל אלו יאפשרו איוורור טבעי ונעים של המטבח למניעת התפזרות כל הריחות בבית. אם המטבח שלכם פחות מאווורר בצורה טבעית, תדאגו שמעל הכייריים יהיה קולט אדים טוב, איכותי וחשוב מאוד שקט. הוא כבר ידאג להשאיר לכם אזור נעים עם ריח טוב.

פחים ומיחזור

בבתים רבים היום ממחזרים זבל אורגני ושאינו אורגני. זה מצריך יותר מחשבה ומקום לפחים – הקפידו לתכנן את המיקום של הפחים, האם הם יהיו בתוך הארון מתחת לכיור לדוגמא ויפתחו כשפותחים את הדלתות, או אולי יהיה פח רגיל שנמצא מחוץ לארונות והגישה אליו נוחה יותר.

מה על הרצפה

בבחירת הריצוף במטבח האפשרויות באמת לא נגמרות. ריצופים מצוירים, ריצוף אבן או שיש ואפילו פרקטים. אם משתמשים בפרקטים חובה בכאלו מעץ טבעי ושעמידותם בפני מים גבוהה ביותר. לפעמים אפשר להוסיף ציפוי נגד החלקה או לדאוג להשתמש בסילרים מתאימים בריצופי אבן.
 
אנו מאחלים לכם הצלחה בעיצוב המטבח ואם תרצו מעצבי מטבחים מומלצים או חברות מטבחים – לחצו על הקישורים וקיראו המלצות של לקוחות לפני הבחירה.