מזג האוויר הישראלי נוטה לעיתים לקיצוניות ועלול לייצר חודשי שיא של קור או חום. ללא כל ספק אמצעי המיזוג החסכוני ביותר הוא המזגן, והוא גם הרבה פעמים משפיע על כל דרי הבית מבחינת בריאות, אזורי פעילות ותחושה כללית.
בחירת איש מזגנים היא בעצם שם כולל למספר החלטות שעליכם לקבל בדרך לסביבה ביתית נעימה, רגועה וממוזגת.  איש המזגנים יכול להיות רק המתקין מטעם חברה גדולה או להיפך, אחראי מקצועי ועצמאי על כל מערך המיזוג אצלכם בבית. יש גם טכנאי מזגנים שהם תחת מטרייה של חברת תיקונים גדולה. אז איך מחליטים, מה כדאי ובאיזה כיוון לבחור? את זה נעזור לכם לברר, בעזרת עשרה טיפים מרכזיים.
 
1. מטרות ברורות
 
לפני שתחליטו, הכי חשוב לשבת רגע ולחשוב מה הן הפונקציות אותן תרצו שהמזגן ימלא- האם הוא לחדר קטן או לחלל גדול? האם הוא ישמש בעיקר לחימום או לקירור? (בהתאם למקום מגוריכם והרגליכם), האם אתם צריכים שיתחיל לפעול כשאתם לא בבית? האם אתם מחפשים לחסוך בחשמל? 
מענה ברור על שאלות אלה יכוון אתכם לסוג המזגן ואולי אפילו לחברה מסוימת המתמחה בו. באתרים של חברת תדיראן ואלקטרה, למשל, תוכלו להיעזר בפונקציה שתכוון אתכם לסוג המזגן המתאים לכם, לאחר ארבע שאלות ממוקדות הנוגעות למספר החדרים, גודל השטח, סוג המבנה והאזור בארץ. בהתאם למטרותיכם תוכלו אפילו לקבוע האם אתם רוצים לקנות ולהתקין מזגן מאיש מזגנים מומלץ או דווקא ישירות מהחברה המתמחה במזגן אותו אתם מחפשים. 
2. המלצות אישיות
 
כמו בכל התלבטות בחיים, תמיד טוב לקבל המלצות מחברים שכבר קיבלו את ההחלטה לפניך. עם זאת, חשוב לחפש המלצות מחברים שכבר התנסו בכל התהליך וההתלבטות של רכישת מזגן, התמודדות עם תקלה, הזמנת טכנאי וכדומה. נסו לקבל טיפים, ללמוד גם מטעויות ולסנן רק את המידע הרלוונטי עבורכם.
 
3. השוואת מחירים
 
בימינו האינטרנט מלא בהערכות מחיר ומחירונים שונים, ולכן ניתן אפילו להתכונן מראש לביקורו של הטכנאי ולעשות קצת "שיעורי בית".
גם אם הטכנאי כבר אצלכם בבית, דאגו לקבל ממנו הצעת מחיר טרם תחילת העבודה. שאלו שאלות והתמקחו, ואם היא עדיין נשמעת לכם גבוהה מדי, זאת זכותכם המלאה לא לקבלה. 
תמיד כדאי לקבל כמה הצעות מחיר במקרה כזה, ואם כולן דומות – אולי בכלל משתלם יותר כבר להחליף מזגן...
 
4. אתר דירוג חיצוני
 
ניתן כמובן להיעזר באתרי דירוג חיצוניים, שיעזרו לכם להיחשף לבעלי מקצוע ולפידבקים של לקוחות. 
עם זאת, חשוב לזכור ולבדוק מה עומד מאחורי האתר – דעות גולשים אמינות ומאומתות או אינטרסים כלכליים של מימון ושיווק עצמי? בקיצור- היעזרו אך קחו בעירבון מוגבל.
 
5. זמינות לתיקונים
 
בבואכם לבחור את טכנאי המזגנים או החברה ממנה תרצו לקבל שירות, השתדלו לברר גם איתו וגם עליו מהי הזמינות שלו לתיקונים. האם יצליח לתת לכם מענה גם בשיא הקיץ או החורף?
ברשתות המובילות בשוק בולטות אלקטרה וLG כאשר בודקים שביעות רצון מהשירות שמספקת החברה, אם כי גם טורנדו יצאה לאחרונה עם "תקנון ביקור טכנאי בתוך יום".
 
6. זמינות חלקי חילוף
 
באותה נימה בדיוק, חשוב להבין מהטכנאי או החברה, כמה זמינות יש להם לגבי חלקי חילוף. האם יש להם מלאי מספק? כמה תצטרכו לחכות לכל חלק וכדומה. לא תמיד ניתן לצפות את המשתנה הזה אבל אף פעם לא מזיק לשאול...
 
7. ידע נוסף בתחומים היקפיים
 
לעיתים כאשר מתקינים או מתקנים מזגן יש צורך בעבודות משלימות כמו עבודות חשמל, אינסטלציה ותיקוני גבס.
האם הטכנאי שאתם מתלבטים לגביו מתמחה גם בזה? אם כן, זה יכול להיות יתרון גדול לטובתו ולטובתכם.
 
8. אחריות ושירות
 
אם החלטתם ללכת על מותג מזגנים ולא על חברת התקנת מזגנים או טכנאי, שימו לב לבדוק מה היא האחריות של כל מזגן – לכמה שנים? מה היא כוללת ובעיקר מה היא לא כוללת? מי מספק את שירותי האחריות והתיקונים והאם זה מישהו שמומלץ לעבוד מולו במקרה של תקלה. במידה ואתם עובדים מול חברה או טכנאי, וודאו שהם מוסרים לכם מידע זה בעת בחירת המזגן אותו יתקינו לכם.
קצת קשה לדמיין מראש את המזגן החדש שלכם מתקלקל, אבל מכשירי חשמל, כידוע, לא משתבחים עם השנים אלא להפך...
כאשר עובדים מול החברות המובילות בשוק כיום- תדיראן, אלקטרה, טורנדו ואפילו LG, תעודת האחריות היא חלק בלתי נפרד מהעסקה, אמינה ושקופה, וניתן למצוא ולקרוא את פרטיה המדויקים באתרי החברות.
מבחינת שירות לקוחות בולט בעיקר האתר של חברת אלקטרה, שמציג מגוון דרכים לקבלת שירות, מדריכים בנושאים שונים וכדומה.
 
9. בירור הכשרה- ניסיון, התמחות, המלצות
 
לטכנאי מזגנים רמות הכשרה שונות. אל תתביישו לשאול לגבי שנות הניסיון שברשותו, באילו תחומים או מזגנים הוא מתמחה במיוחד, האם הוא עובר השתלמויות אצל חברות המזגנים העיקריות וכדומה. בסופו של דבר אתם שוכרים את שירותו לא רק בגלל החיוך היפה, אז אל תתביישו לשאול שאלות רלוונטיות לתחום. ניתן גם לבקש רשימת ממליצים, אך כמובן- התייחסו למידע בערבון מוגבל. רק לשם הדוגמא, טכנאי מזגנים אמור לדעת לטפל בבעיות שונות, למשל- איתור תקלות במזגן ותיקונן, ניקוי יסודי של המזגן, תיקון נזילת מים, החלפת מדחס, הוספת צינור ניקוז, ניקוי והחלפת פילטר, מילוי או תיקון דליפת גז וכדומה.
 
10. כימיה אישית
 
טיפ אחרון, אך לפעמים מאוד משמעותי, הוא הכימיה האישית שאתם מרגישים עם הטכנאי. הוא עתיד להגיע אליכם הביתה בזמני קושי ומצוקה ולכן חשוב שתרגישו איתו בנוח, תרצו להכניס אותו הביתה ללא חשש או אי נעימות ולהרגיש שהוא בעדכם ולא נגדכם.
זה אמנם עניין סובייקטיבי ולא מבוסס, אך לעיתים הוא זה שיקבע את הבחירה הסופית שלנו.
 
לסיכום, המזגן הוא אחד ממכשירי החשמל החשובים בבית וחשוב להתייחס לבחירתו, התקנתו ותיקונו במלוא הרצינות. תשאלו, תשוו, תתקילו ותבררו. לא תצטערו על זה ברגע האמת. בהצלחה!