המחשב שבק באמצע פרויקט חשוב, התמונות היקרות לליבכם נותרו כלואות מאחורי מסך שחור או שסתם רכיב כלשהו במחשב הפסיק לתפקד וממרר לכם את החיים. זה הזמן לערב איש מקצוע ולקרוא ל"טכנאי המחשבים".
היכן מתחילה הבעיה? "טכנאי מחשבים" עלול להיות גם שם כללי לאדם שרואה עצמו "מבין במחשבים", למעבדה יקרה שאינה פועלת בשקיפות או סתם לשרלטן שרוצה להרוויח עליכם במינימום מאמץ.
אז איך ניתן לבחור ולהבחין בטכנאי מחשבים אמין, מקצועי ומומלץ? הנה 10 טיפים שיעזרו לכם לעשות סדר בים ההצעות.
 
1. ראשית כל סיפור, לפני שאתם ממהרים להזעיק את טכנאי המחשבים, אל תשכחו לבדוק האם יש לכם עדיין אחריות על המחשב שלכם. 
טכנאי טוב ואמין לא יפתח מחשב שיש עליו עדיין אחריות, כי בכך הוא בעצם יבטל אותה.
 
2. מסירת מידע מקיף ומדויק ככל הניתן עוד בשלב הייעוץ הטלפוני. כאשר אתם מתקשרים לטכנאי לקבלת הצעת מחיר, שימו לב לדייק ככל האפשר בתיאור מהות התקלה- מתי התרחשה, אילו פעולות עשיתם בסמוך להתרחשותה, מה בדיוק אתם רואים על המסך כרגע (מומלץ אפילו לצלם ולשלוח), והאם זה כבר קרה בעבר. כך תוכלו לקבל הצעת מחיר מדויקת ככל האפשר ואולי אפילו המלצות נוספות. 
מעבר לכך, לעיתים תגלו כך טכנאי טוב ואמין שייתן לכם ייעוץ טלפוני פשוט ללא עלות או יידע אתכם שעדיף לכם לגשת למעבדה או פתרון אחר.


 
3. הסתמכו על המלצות מחברים- ההמלצה הכי טובה היא כמובן ניסיון מוצלח עם הטכנאי. שאלו חברים האם היו להם התנסויות טובות עם טכנאי מחשבים כלשהו, מבחינת מחיר, מקצועיות ואמינות. לפעמים תופתעו לגלות דווקא את בעלי המקצוע הקטנים או הפחות אטרקטיביים, שלא בטוח שהייתם ניגשים אליהם ללא המלצה או ניסיון קודם.
בימינו, עם "מוח הכוורת" הדיגיטלי ושיתוף המידע זה פשוט וקל להעלות שאלה לאוויר ולקבל שלל המלצות מאנשים שאתם מכירים וסומכים עליהם.
 
4. חפשו דירוג באתר חיצוני. למה לא לתת לאחרים לעשות את העבודה במקומנו? ברשת קיימים הרבה אתרי דירוג והשוואה בין בעלי מקצוע, ששווה להתייעץ בהם לפני קבלת ההחלטה. 
עם זאת, חשוב לשים לב על מה מתבסס הדירוג- המלצות גולשים, ביקורות ופידבקים או פשוט רמות מימון שונות... בגלל שאין פה רכיב של היכרות אישית ואמינות יש לקחת את המידע כאינדיקציה נוספת אך בערבון מוגבל.
 
5. סקר שוק מהיר. אף פעם לא מזיק להשוות מחירים והצעות. נסחו את הבעיה שלכם בפני כמה טכנאי מחשב שונים ותראו מה הם מציעים לכם מבחינת מחיר ותוכניות עבודה, עוד לפני שממש הפקדתם בידיהם את המחשב שלכם. 
גם אם כבר בחרתם טכנאי והצעת המחיר שלו נשמעת קצת חשודה או גבוהה, אל תהססו לעצור את התהליך ולבקש הצעות נוספות מטכנאים אחרים. זאת זכותכם כלקוחות, אל תתביישו. זה גם נותן פרספקטיבה נוספת וגם יכול לעזור לכם ביכולת המיקוח.
 
6. הצעת מחיר לפני עבודה. כמו כל תיקון מקצועי ורציני אצל בעל מקצוע אמין, אל תתחייבו לאף תשלום לפני שקיבלתם הצעת מחיר ברורה ומפורטת. כך תוכלו להעריך את שווי התיקון – לפעמים הוא כל כך יקר שאולי כדאי לשקול קניית מוצר חדש במקום. 
כמו כן, זאת יכולה להיות נקודת מוצא טובה לבדיקת האמינות, המחיר והמקצועיות של טכנאי המחשבים בעזרת השוואת הצעות פשוטה.
 
7. הצבת יעדים ברורה. מומלץ מאוד להגיע אל הטכנאי עם רשימת יעדים ומטרות ברורה, כלומר: איזה מידע הכי חשוב לי להציל? מה בעדיפות מבחינתי- זמן או עלות?, האם חשוב לי חלפים מקוריים? 
אם תדעו בדיוק מה היא תוצאת התיקון המבוקשת מבחינתכם, יהיה פחות מקום לטכנאי "לנפח" את הצעת המחיר. אל דאגה, אם פספסתם משהו חשוב הוא כבר ידאג לעדכן אתכם ולהציע פתרון.
 
8. ביקור בית או מעבדה? לאחר שתיארתם באוזני הטכנאי או המעבדה בדיוק האפשרי את מהות התקלה, מה קרה לפניה ומה קורה עכשיו, כדי להחליט האם כדאי להזעיק טכנאי או ללכת למעבדה חשוב לשקול כמה גורמים:
האם יש לכם זמן ויכולת לעמוד בתור למעבדה ולחזור אחר כך לאסוף את המחשב?
האם הערכת העבודה שקיבלתם ארוכה או קצרה? חבל לשלם לטכנאי על זמן פרטי ארוך שבו יאלץ לשבת אצלכם בזמן שיידרש להתקין תוכנות או להריץ סריקות על המחשב שלכם.
האם יש לכם חומר פרטי או רגיש על המחשב שאתם לא מעוניינים שייחשף, או יעלה ללא השגחתכם?
האם יש ברשות הטכנאי את החלפים והרכיבים הדרושים או שממילא זה יגרור כמה ביקורים? במקרה כזה עדיף להפקיד את המחשב במעבדה עד גמר הטיפול.
 
9. שקיפות במחירי החלקים – כאשר נדרשים להחליף חלקים במחשב ניתן לעשות זאת בכמה דרכים. 
חשוב לשים לב האם הטכנאי מציע לכם רק חלפים מקוריים או שיש גם אפשרות לחלפים יותר זולים שעושים את אותה עבודה. זאת כמובן, כשמדובר בחומרה (חלקים פיזיים במחשב) ולא בתוכנה.
כאשר הטכנאי מציע להחליף חלק במחשב (למשל ספק כוח, חלק נפוץ שדורש החלפה), בררו בדיוק איזה דגם וכך תוכלו להשוות מחירים עם אתרים שמספקים חלק זה. באופן טבעי אצל הטכנאי זה יהיה יקר יותר, אך כדאי לבדוק שהפער לא מוגזם (בין 50 – 100 ₪  הפרש זה סביר ומקובל).
 
10. בקשו לקבל את החלק המקולקל שהוחלף מהמחשב שלכם.
על מנת למנוע החלפת חלקים תקינים ו"עוקצים" למיניהם, דאגו לדרוש את החלק שהוחלף מהמחשב שלכם, כמו שעושים בכל מוסך אמין כאשר מדובר בחלפים לרכב, למשל.
 
לסיכום, מאחר ואין פיקוח ואכיפה על טכנאי המחשבים, וקשה לדרוש תעודת השכלה ספציפית בנושא זה, היו אתם הפיקוח. שאלו, בררו ואל תהססו לבקש הבהרות והצעות נוספות.