שיפוצים בבית או בעסק הם נושא רגיש ומורכב, הן מבחינת מכלול השירותים שעליכם לרכוש וההדרגתיות בה הם מבוצעים, והן בגלל העלות וההתחייבות הכספית הגבוהה הכלולה בתהליך.
רובנו לא מתעסקים בשיפוצים ביום יום אלא עושים זאת פעם או פעמיים בחיים, וכך נוצר מצב שעלינו לנהל פרויקט גדול ויקר כמעט ללא ניסיון וידע בתחום. לרוב יוצא שנכנסים להרפתקת שיפוצים עם הרבה תקוות והערכות מקדימות, אך קשה מאוד לצפות כיצד תצאו מהצד השני. בתקווה - ללא נזקים, "עוקצים", עלויות מיותרות ועוגמת נפש.
כמובן, כולנו נחשפנו בשנים האחרונות לקבלנים שמנפחים את המחיר, מתחייבים ללוחות זמנים לא הגיוניים או אפילו לוקחים את התשלום ונעלמים, כמו שניתן לראות בתוכניות תחקיר כמו "יצאת צדיק", "הכל כלול" ודומיהן.
בדיוק מהסיבות האלה בחרנו לכם עשרה טיפים שיעזרו לכם למצוא ידע בכיוון הנכון, לעשות בחירות טובות ומושכלות יותר, ובסופו של דבר למצוא את קבלן השיפוצים שיהיה שותף הגון ואמין להרפתקת השיפוצים שלכם.
 
1. מטרות ויעדים ברורים.
 
ראשית, שבו עם עצמכם וחשבו ביסודיות מה הן מטרות השיפוץ העיקריות. כמה ברצונכם וביכולתכם להשקיע בו, על מה לא תוותרו בשום אופן ועל מה תהיו מוכנים להתפשר. 
כדאי להגיע אל הקבלן עם הוראות בהירות ומדויקות, רצונות ברורים והערכת מחיר המבוססת על מעט מחקר מקדים בתחום השיפוץ הרלוונטי. 
עם זאת, חשוב לציין, שמבחינה תקציבית, תמיד כדאי לתכנן עוד 20% לתקציב שביכולתכם להשקיע בשיפוץ, כדי להיות מוכנים לשינויים והפתעות שעלולים לצוץ בדרך.


 
2. המלצות אישיות.
 
בנושא זה יש מעט הסתייגויות. נכון שהכי טוב לקבל המלצה מחבר שאנו סומכים עליו, אך יש לזכור כמה דברים:
• לעיתים יש לחכות מספר חודשים או אפילו שנים כדי להיווכח באיכות השיפוץ, הגימורים, האינסטלציה והעמידות הכללית. מה שנראה יפה וחדש לא תמיד מעיד על העבודה הפנימית..
• באופן בלתי מודע החבר שאנו סומכים עליו עלול להמליץ גם על בעל מקצוע לא כל כך איכותי, מהסיבה הפשוטה שקשה לו להודות בפני עצמו שאולי הוא לא בחר נכון. הוא עלול לנסות לשכנע את עצמו בצדקתו ועל הדרך גם אותנו. הפתרון לעניין זה פשוט- הקפידו לאסוף מגוון חוות דעת מכמה שיותר חברים וכך תוכלו, בתקווה, לראות את התמונה המלאה והקרובה ביותר למציאות שניתן.
• קיימת נטייה לבקש מהקבלן "המלצות", רשימת לקוחות קודמים. זה בסדר ויכול לעזור, רק חשוב לזכור שסביר להניח שהקבלן שולח אותנו ללקוחות מרוצים בלבד, כמובן. 
סקירתם יכולה לתת לנו תמונה חלקית בלבד וחשוב לקחת אותה בערבון מוגבל.
 
3. דירוג באתר חיצוני.
 
למה לעשות את העבודה אם מישהו כבר עשה אותה בשבילנו, אתם שואלים?
אתם כמובן צודקים, אך גם בשימוש באתרי דירוג חיצוניים יש לוודא כי הם מבוססים על ציוני לקוחות שהאתר טרח ואימת את קיומם ואמינותם ולא על מודעות ממומנות או גולשים מזויפים. 
מומלץ להיכנס לאתרים גדולים ומוכרים בתחום, כמו למשל האתר המבוסס על תכנית "יצאת צדיק" של חיים הכט. למה? כי שווה להם לשמור על המוניטין והאמינות שלהם, ויש מאחוריהם מערכת מבוססת ומוכרת.
אם אתם כבר הולכים על אתר דירוג קטן יותר, העדיפו אתרים המתמחים בתחום אחד ולא מתפזרים על פני מגוון תחומים שלא קשורים אחד לשני, כמו רופאי שיניים, קבלני שיפוץ, מסעדות וכו'...
 
4. רישום חוקי אצל רשם הקבלנים.
 
בניגוד לכמה תחומים אחרים, בשוק קבלני השיפוצים ישנה אפשרות להיות רשום אצל רשם הקבלנים. 
הרישום מותנה בעמידה בכמה קריטריונים, שיעזרו לכם לאמת את אמינותו וטיב עבודתו של הקבלן. 
אל תתביישו, שאלו את הקבלן האם הוא רשום כחוק ובקשו לראות הוכחה לכך. זה יכול לחסוך לכם כמה דאגות מראש.
 
5. תחום התמחות רלוונטי לשיפוץ.
 
תחום השיפוצים מורכב מהתמחויות שונות כמו – אינסטלציה, ריצוף, בניית שלד, צבע, חלונות ודלתות וכדומה. על פי מטרות השיפוץ העיקריות שלכם העדיפו לבחור קבלן שזה עיקר תחום ההתמחות שלו.
 
6. חוזה הוגן ומפורט.
 
לפני שאתם מתחילים תהליך כלשהו עם קבלן השיפוצים הקפידו לוודא שהוא מוכן לחתום על חוזה עבודה מפורט, שייתן תוקף משפטי לכל בעיה שעלולה לצוץ ביניכם בדרך. 
זוהי דרך מקובלת למנוע בעיות עתידיות שקשה לצפות. אחרי הכול, קצת כמו בהסכם ממון בין בני זוג, יש דברים שחשוב לתת להם תוקף משפטי מראש. 
דוגמאות לחוזי עבודה כאלה ניתן להשיג כיום באינטרנט, להיעזר, לשפר ולהפוך לרלוונטיים בעבורכם והוגנים לשני הצדדים.
 
7. דרישות תשלום.
 
רבות מהתרמיות אליהן אנו נחשפים מתחילות בתשלום הסכום המלא או חלק נכבד מדי ממנו מראש. 
זכרו היטב – אין חובה לשלם לקבלן מראש את מלוא הסכום! 
נהוג לשלם כ15% בתחילת העבודה, ואת שאר הכסף לאחר כל סיום שלב בשיפוץ, בהתאם לרמת מורכבותו. 
הקפידו לשלם רק לאחר שבדקתם את העבודה שנעשתה ואתם מרוצים ממנה. אם יש לכם תלונות – זה הזמן לטפל בהן ולא לאחר התשלום. קשה מאוד לאתר את הקבלן ולהתלונן על פאנלים מתפרקים לאחר שכבר הסדרתם את כל התשלומים ביניכם...
אתם הלקוחות וזכותכם להיות מרוצים לחלוטין מהשירות עבורו שילמתם. אל תשלמו לפני שבדקתם הכל!
 
8. השוואת הצעות מחיר.
 
כמובן, כמו בכל תחום, מומלץ לקבל כמה הצעות מחיר מכמה קבלנים. 
השוואת ההצעות תיתן לכם פרספקטיבה נכונה יותר, הבנה טובה יותר של העלויות וגם תוכל לעזור לכם להתמקח עם הקבלנים על המחיר הרצוי לכם.
 
9. ביטוח הולם.
 
רכיב נוסף שקיים בתחום השיפוצים הוא ביטוח. כדאי מאוד לוודא כי לקבלן יש ביטוח הולם המכסה אותו, את עובדיו, את קבלני המשנה שלו, אתכם ואת רכושכם ואפילו גם תביעות מצד שלישי. 
כמובן, קיימת גם האפשרות לרכוש בעצמכם סוגים שונים של ביטוח, בהתאם לרמת השיפוץ המתוכנן. ניתן לבדוק זאת אצל סוכן הביטוח שלכם או מול חברת ביטוח זו או אחרת.
 
10. בדיקת עבודות קודמות.
 
ולסיכום, כרגיל - טוב מראה עיניים מאלף מילים. גשו ללקוחות עבר, שאלו, בררו, מששו והיווכחו בעצמכם בעבודתו של הקבלן אותו אתם בודקים. שימו לב בעיקר לגימורים, לאיכות ההתקנות של האינסטלציה, הסניטציה והחלקים הנעים (למשל תריסים). 
אל תתביישו לשאול גם שאלות על התנהלותו של הקבלן, עמידה בזמנים ובתקציב, התמודדות עם שינויים, סדר וניקיון וכדומה.
אז לפני כניסה לתהליך כל כך רגיש ומורכב, כדאי להתקדם לאט ובכובד ראש, ללמוד את השטח ולערוך בדיקות מקיפות. 
 
על מנת להפוך את החלום שלכם למציאות ולא לחלום בלהות, שווה להשקיע את הזמן במציאת קבלן שיפוצים מיומן, אמין, בעל מוסר עבודה ומקצועי בתחומו. כך תוכלו להגיע לשיפוץ חסכוני, עמיד ואיכותי וליהנות בסוף השיפוץ מבית או עסק משודרג כמו שרציתם.